BİLGİ VE RANDEVU İÇİN

+90 212 542 59 25

+90 555 440 55 22

Bebek Danışmanlığı

Bir bebeğe sahip olacağını öğrenen her annenin ilk isteği öncelikle sağlıklı bir şekilde bebeğine kavuşmak; ardından doğum sonrası sürece kolay adapte olmaktır.

Doğum sonrası her anne bebeğin ihtiyaçlarını doğru anlayıp; cevap vermeye çabalar. Anne- bebek arasındaki bu ilişki bazen kısa sürede uyumlu bir hal alır.Bebek dış dünyaya alışır, annenin de desteği ile ihtiyaçları karşılanır.(Acıktığında karnı doyurulur, ağladığında sakinleştirilmeye çalışılır vs) Ancak bu durum her zaman bu kadar kolay olmayabilir.

Bebekler dünyaya bireysel özellikleri ile gelirler.(huy,mizaç) Beraberlerinde getirdikleri bu kişisel farklar anne ile bebeğin uyumlu bir iletişim kurmasını zorlaştırabilir.

0-3 yaş arası zihinsel ve duygusal gelişimin önemli bir kısmının tamamlandığı yıllardır.Bu süreci doğru bir şekilde atlatmak çok önemlidir.İlk 1 yıllık süre bebeğin beslenme ve uyku düzeninin stabilize edilmeye çalışılması ile geçer.Bu süre zarfında bebeğin mizaç özellikleri anlaşılır ve bu bağlamda tutumlar geliştirilerek güvenli bir iletişim kurulmaya çalışılır.1 yaş itibariyle yürüme, konuşma gibi gelişimsel aşamalara hızlı bir şekilde geçilir.Bebek yürümeye başladıktan sonra bağımsızlığına kavuşarak sınırlarını test etme dönemine geçiş yapar.2-3 yaşları bu durumun en yoğun yaşandığı dönemdir.Bebek; öfke nöbetleri, ısrarcılık, ağlayarak istediğini elde etmeye çalışarak ebeveynin sınırlarını anlamaya çalışır ve kendi sınırlarını oluşturmaya başlar.

Anne babalar bu dönemde çok zorlanırlar.Bu süreçte alınacak psikolojik destek anne babaların doğru davranışı sergilemesine, böylelikle hem kendilerinin hem de çocuklarının bu süreci daha rahat geçirmesine olanak sağlar.

Bakırköy’de yer alan merkezimizden bu ve benzeri tüm sorunlarınız için destek alabilirsiniz.